27

Other Committees

CIRSE 2014 Scientific Programme Committee |The Foundation - ESIR Programme Committee | The Foundation Board of Trustees | Honours Committee | EBIR Council | Media Committee | Local Host Committee

 

CIRSE 2015 Scientific Programme Committee

The Scientific Programme Committee is in charge of the scientific and educational programme of the annual CIRSE Congress.

Patrick Haage
Chairperson    
Christoph Binkert
Deputy Chairperson                                                  
Anna-Maria Belli
 
Thierry de Baère
 
Mario Bezzi
 
Saruhan Cekirge  
Marco Das  
Afshin Gangi
 
Belarmino Gonçalves  
Alexis Kelekis
 
Antonin Krajina
 
Riccardo Lencioni
 
Olivier Pellerin
 
Raman Uberoi  
Otto van Delden                
 

 

The Foundation ESIR Programme Committee

The ESIR Programme Committee is in charge of the annual ESIR course programme.

Michael Lee
Chairperson                                                      
Christoph Binkert
Vascular IR
Afshin Gangi
Non-Vascular IR
Tarun Sabharwal
Interventional Oncology
Anthony Watkinson      
Embolisation
 
 
 
 

The Foundation Board of Trustees

The Foundation Board of Trustees shall supervise the activities of the Foundation ESIR Programme Committee and shall receive an annual report about the activities of the CIRSE Foundation.
 
Rolf W. Günther    
Chairperson
Andreas Adam
Vice-Chairperson                                           
Johannes Lammer
 
Jan H. Peregrin
 
Jim A. Reekers
 
Michael Lee                
 
 


The Honours Committee

The Honours Committee shall make nominations to the CIRSE Executive Committee regarding potential recipients of Distinguished Fellowship and the CIRSE Gold Medal.

Andreas Adam
Chairperson                                     
José I. Bilbao
 
Johannes Lammer
 
Jim A. Reekers  
 


The EBIR Council

The EBIR Council is in charge of organising the European Board of Interventional Radiology. 

Klaus A. Hausegger              
Chairperson                                                                       
Otto van Delden Deputy Chairperson
Written Examination
 
Peter Reimer
Head of Written Examination
James Burnes
 
Laura Crocetti
 
Gerard Goh
 
Gabriel Lau  
Colin Nice  
Gerard O'Sullivan  
Ken Thomson  
 
 
Oral Examination  
Antonin Krajina
Head of Oral Examination
Tim Buckenham    
William Clark  
Fabrizio Fanelli  
Joachim Kettenbach  
Stuart Lyon  
Geert A. Maleux  
Josef Tacke   
Raman Uberoi  
Anthony Watkinson  
   

 

The Media Committee

The Media Committee oversees the production of promotional material, such as the videos and externally commissioned newspaper articles.

Robert Morgan
Chairperson                                   
Christoph Binkert
 
Afshin Gangi
 

    

CIRSE 2015 Local Host Committee

Élia Coimbra                      Chairperson    
Belarmino Gonçalves Co-Chairperson                                                  
Paulo Almeida  
Tiago Bilhim  
João Filipe Costa  
Pedro Sousa  
Hugo Rio Tinto  
Luis Rosa  
Tiago Pereira  
Paulo Vilares Morgado  
Antonio M. Madureira  
Antonio Miranda Rodrigues  
A. Manuel Ribeiro  
Alfredo Gil-Agostinho  
Vasco Garcia  
Fernando Alves  
Afonso Gonçalves  
Maria J. Martins de Sousa